Kars Gravyer Peyniri 1 kg

İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺247,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺215,03(KDV Dahil)

KARS GRAVYERİ

Besin değeri yüksek ve sağlık açısından oldukça faydalı bir ürün olup içeriğindeki kalsiyum ve demir sayesinde kemik gelişiminde önemli rol oynar. Tansiyonu düşürme özelliği vardır. İshal ve enfeksiyon hastalığına karşı koruyucudur.

Marifet Peynircilik en uygun fiyatlarıyla sofralarınıza bu hazineyi sunmaya devam etmektedir.

:

DÜNYACA LEZZET USTALARININ TERCİHİ KARS GRAVYER PEYNİRİ HALA GELENEKSEL YÖNTEMLERLE KARS’ DA ÜRETİLMEKTEDİR.

Kars gravyeri hiçbir üretim hilesini kabul etmez lezzetini ise Kars’ın yüksek rakımlı yaylalarında çiçekli otlarla beslenen ineklerin sütünden alır. Eski tarihlere dayanan kültürüyle gravyer peynirinin sofralarımıza yolculuğu da oldukça meşakatli ve uzundur. Adını İsviçre’nin bir köyünden alan gravyer peyniri 1918 yıllardaki Rus hakimiyeti sırasında bölgeye gelen Avrupalılar tarafından iklim örtüsünün zenginliğinden etkilenerek bir çok fabrika kurulmasıyla başlar Rus hakimiyeti sona erip üreticiler de terketmeye başlayınca bölgedeki halk gravyeri kendi deneyimlerini de katarak Kars gravyerini ortaya çıkarmıştır. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu gelenek babadan oğula geçen meslekler arasına girmiştir.

70 kilogram bir gravyer üretmek için 800 kilogram süte ihtiyaç duyulmaktadır. Yapımında kullanılan maya ise çok özel olmalıdır ki bu enfes lezzetin tadı tarifsiz olsun. Bu nedenle gravyerin yapımında yalnızca henüz ot yememiş oğlak, kuzu veya buzağının işkembenin ön midesi olan (Şirden) denilen parçasından elde edilen şirden maya kullanılır.

Bu lezzetli peynirin yapımı sabah erken saatte inek sütünün taze sağımı ile başlar, sağılan taze sütler büyük bakır kazanlara konularak kaynatılır. Bakır kazan olması lezzet sırlarından bir diğeridir orijinal gravyer peyniri bakı kazanlarda pişirilir, tıpkı güveçte pişen bir yemek gibi aromasını bakırdan almaktadır .Kıvamını alana kadar pişirilen süt yeterince pıhtı oluşturunca süzülerek kasnaklı kalıplara konar ve press yapılarak süzülür. Süzülen kalıplar ilk önce -8 derece odada birkaç gün dinlendirilir daha sonra nemli ve sıcak odaya alınarak beklemeye alınır buradaki dinlenme işlemi 10 ile 15 gün arasındadır. Her gün tekerlek şeklindeki kalıplarda tuzlanarak ve ters düz edilerek kontrol edilir. Peynir olgunlaşıp gözenekleri oluştuktan sonra tekrar soğuk odalara alınarak 3 ay kadar dinlendirilerek satışa hazır hale gelir.

Benzer Ürünler
Çerez Kullanımı